Neden organik

Organik gıdalar basit olarak, yetiştirilmesinde ve işlenmesinde, genetik mühendisliğin, yapay ve benzeri gübrelerin, böcek ilaçlarının, yabani ot ve mantar öldürücü ilaçlarının, büyütme düzenleyicilerinin, hormonların, antibiyotiklerin, koruyucuların, renklendiricilerin, katkı maddelerinin, kimyasal kaplama ve parlatıcı maddelerinin ve kimyasal ambalaj malzemelerinin kullanılmadığı gıda maddelerdir.
Bitkisel ve hayvansal gıdaların, organik gıda olabilmesi için organik tarım sürecinin sertifika kuruluşlarının denetiminde gerçekleşmesi gerekir. Organik çiftliklerde, · Hayvanların menşeleri bilinir, sürü Tarım Bakanlığı ÇKS sistemine kayıtlıdır.
  Hayvanların beslendikleri yemeler organik sertifikalıdır, sertifikalı yemlerin haricinde hiçbir katkı maddesi kullanılamaz.
 ✓ Aşı yapılan ve ilaç verilen hayvanların et ve sütleri, arınma süresi sonuna kadar imha edilir.

 Hayvan barınakları, gezi alanları, serbest otlatma alanları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının organik yönetmeliğinde belirtilen şekilde hayvan refahına uygun olanlara sahip olma zorunluluğu vardır.
 ✓Hayvan doğumları, yem, aşı, ilaç girdileri, üretilen et ve süt miktarları, barınak hijyeni, imha edilen et ve süt miktarları, yavruların anne sütü ile beslenme süreleri gibi her türlü faaliyetler denetim ve kontrol edilmekte ve kayıt altına alınmaktadır.
 ✓ Sertifikasyon kuruluşunun habersiz ve periyodik olarak yapılan denetimlerinde yönetmelik hükümlerine aykırı davranışı görülen üreticilerin, sertifikaları iptal edilir ve piyasaya sunulan ürünleri varsa toplatılır. Ayrıca cezai hükümler uygulanır.
 ✓Bir ürünün organik ürün olduğu, ürün etiketi üzerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ekolojik ürün logosu ve sertifikasyon firmasının organik ürün logosu ile sertifikasyon numarasının bulunmasından anlaşılır. Etiketlerinde, bu logolar ve sertifikasyon numarası bulunmayan hiçbir ürün organik ürün değildir. .